Folyo Baskı

Folyo Baskı

Folyo, reklamcılık alanında yüzey kaplama işlemlerinde seçenek edilen PVS başka bir deyişle plivinil klorür asallı ısıya dayanıklı ve esnek bir malzemeden ibarettir. Kesim başka bir deyişle ploter makineleriyle desen, yazı ve boyut ayarlanabildiği gibi dijital baskılı veyahut serigrafi makineleriyle baskı uygulanmış şekilde de seçenek edilen bir malzeme niteliğindedir. Geniş yüzeyleri rahatça kaplamak olasıdır. Folyo baskı metodu bu doğrultuda tercihleriniz arasında bulunabilecek özellikler içermektedir. Dış mekan folyoları, iç mekan folyoları ve cast folyoları gibi seçenekleriyle de son derece geniş kullanım alanı sunulmaktadır. Üstelik son derece dayanıklı bir yapıya sahip vaziyettedir. Dijital baskılı folyolar arasında iç mekan folyoları sadece iç mekanlarda tercih edilmektedir. Bu modellerin üzerinde yer alan mürekkebin su bazlı olduğunu da unutmamak gerekir.

Üstelik mürekkebin kalıcı olması yerine üstüne bir filmle kaplama yapılmaktadır. Güneşin sağladığı tesir bile mürekkeplerin rengi solacağı için dış mekanlar için uygun görülmemektedir. Dijital baskılı folyolar arasında olan dış mekan folyoları ise, solvent asallı mürekkebin tercih edildiği folyolardan ibarettir. Solvent asallı mürekkep olduğundan dolayı hem solma süreci 1-5 yıl arası kadar uzun sürecektir, hem de üstü kaplanmayacaktır. Bunların haricinde ansızın fazla folyo türü mevcuttur. Dekorasyon folyosu, orta düzey folyo ya da yüksek seviye folyo bunlara örnek gösterilebilir. Folyo baskı uygulamalarında da sıkça bulunduğu görülebilir.

Dekorasyon folyo türü, genel bakımından sergen yazılarında, düz tabanlarda ve ışıksız tabela sistemlerinde tercih edilmektedir. Son derece uygun ücreti olduğu için pek çok alanda görebilmek olasıdır. Lakin uzun ömürlü olduğu söylenemez. 1 hafta ya da 10 gün kadar sürecek işleriniz için tercih edebilirsiniz. Folyo baskı işlemlerinden biri de orta seviye folyodur. Bu folyo türü, dekorasyon folyolarına mukayese et daha dayanıklı yapıdadır. Ücret açısından da dekorasyon folyolarına kıyasla pahalı düzeydedir. Işıksız tabela sistemlerinde tercih edilebilir. Araç kaplamalarında her ne kadar önerilmese de tercih edildiği görülebilir. Kullanım müddeti ise takriben 1-3 sene aralığındadır. Aynı şekilde yüksek seviye folyolar da uzun vakit dayanıklılık gerektiren işlerde seçenek edilmektedir. Kullanım ömrü ise 3-5 sene aralığında değişebiliyor.

You May Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir